mrcn-yazilim-hizmetleri-logo-6b1kjsugx1.png
Telefon
0545-456-14-25
Whatsapp Mesaj
0545-456-14-25
SEO

SEO

SEO Nedir ?

SEO (Search Engine Optimization), Türkçe anlamıyla "Arama Motoru Optimizasyonu", arama motorları için yapılan iyileştirme çalışmalarının tümüne denir. SEO ile hedeflenen, web sitesini arama motoruna en uygun şekilde düzenleyip, sitenin arama motoru gözünde değerini yükseltmek ve üst sıralara çıkıp daha fazla ziyaretçiye ulaşmaktır.

SEO çalışmaları kurumsal sitenin trafiği artacağı gibi marka prestijine de büyük katkı sağlamaktadır. Sitenizin belirli sözcüklerde, arama motorlarında üst sırada olması, en işlek bölgede mağazanızın olmasından bile daha değerlidir. Dikkatli ve titiz yapılan SEO çalışmalarıyla arama motorlarında her geçen gün yükselerek daha fazla kişiye ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu sayede firma; hizmetinin, ürününün tanıtım ve satış hacmini arttırmaktadır. Bunu bilen bir çok kişi SEO yu güçlü bir silah olarak görüp büyük önem vermektedir. SEO İnternet reklamcılığının en prestijli ve getirisi yüksek pazarlama stratejisidir.

SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması

Seo için anahtar kelimeler belirlenirken sektörde en çok arama yapılan kelimelerin tespit edilmesi gerekmektedir. Arama trafiği yüksek olan anahtar kelimelerin içerisinden sitenizle ve site içeriğinizle uyumlu olan kelimeleri kullanmanız gereklidir. Hedef kitlenize ve firmanıza uyan doğru anahtar kelimelerin seçimi SEO çalışmanızın sonucunu pozitif yönde etkileyecektir.

Site içi SEO

SEO nun en önemli ayağı site içi (On-Page) SEO ayarlarıdır. Eğer firmanın önceden aldığı bir alan adı yok ise SEO ya uygun bir alan adı seçilmelidir. Seçilecek alan adının anahtar kelimeyi içinde barındıracak olması, akılda kalıcı, kısa ve net olması çok önemlidir.

Sitenizde yer alan yazıların doğru şekilde oluşturulması, görsellerin uygunluğu, meta tag lerin dikkatlice oluşturulması, sitenizi kullanıcı dostu olması gerekmektedir. Site içi SEO nun en önemli kriterlerinden biri de web sitesi tasarım sadeliğidir. Firmayı ve onun hizmetlerini/ürünlerini en iyi şekilde yansıtan bir ana sayfa, kullanıcıyı sitede tutacaktır. İyi bir ana sayfa sayesinde Adwords reklamı verildiğinde tık başına maliyet azalacaktır. Bu da çok önemli bir avantajdır.

Kullanıcı iç sayfalarda gezinirken aradığını en hızlı şekilde bulabilmelidir. Bu yüzden sitenin menü yapısının, içeriklerin kalitesine kadar birçok öğenin arama motorlarıyla uyum içinde optimize edilmesi oldukça önemlidir.

Web sitesinin rengi rahatsız edici olmamalı ve kesinlikle kurumsal kimliğe uygun olmalıdır. Web sitenizi sürekli güncellemeniz de SEO için önemlidir. Arama motorlarının botları, sitenizin aktif ve güncel olmasına büyük önem vermektedir.

Sitenizde bir iletişim sayfasının bulunması ve iletişim bilgilerinizin yer alması önemlidir ve arama motorları tarafından bir kalite sinyali olarak algılanır. İç SEO yapılan siteler, öncelikle dış SEO için tamamen hazır duruma gelir. Zira iç SEO işlemleri düzgün ve kaliteli şekilde yapılan internet sitelerine gelen arama motoru botları siteyi sorunsuz ve hızlı bir şekilde tarar ve buna göre değerlendirir. Yapılan iç SEO çalışmalarıyla sitenin arama motorlarındaki kalite puanı artar.

Site Dışı SEO

SEO çalışmaların önemli bir diğer ayağı da site dışı SEO çalışmalarıdır. Bu aşamada yapılacak en önemli adım web backlink alımı ve indekslemenin düzgün bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Sosyal Medya Stratejisi

Site dışı SEO çalışmasında bir diğer aşama sosyal medya stratejisidir. Sosyal medya araçlarının doğru seçimi kuşkusuz SEO çalışmanız için önemli bir avantajdır. Facebook, Instagram, Pinterest, Twitter, Google+, YouTube, LinkedIn gibi mecralarda düzenli olarak içerik paylaşmak SEO çok önemlidir. Bu sayede doğal backlink ler oluşturulup siteni tıklanma oranını artırılması gerekmektedir.

Raporlama

SEO çalışmasından en yüksek düzeyde verim alabilmek ve sonucunu yakından takip edebilmek için periyodik olarak raporlamaya önem verilmelidir.